0

Duanela kino skola

2024. GADA JANVĀRIS - MAIJS

Pieteikties

Piesakies neatkarīgi no priekšzināšanām

NODARBĪBAS JAUNIEŠIEM VECUMĀ NO 15 LĪDZ 18 GADIEM!

Jau piekto sezonu kinoteātrī “Kino Bize” nozares profesionāļi – kino kritiķi, režisori un pētnieki – vadīs tematiskus lekciju ciklus, kas paredzēti interesentiem neatkarīgi no priekšzināšanām.

Sešu zinošu un aizrautīgu pasniedzēju lektorijs “Kino žanri” sastāv no astoņām lekcijām, kas padziļināti pievērsīsies plašam kino žanru klāstam, sākot ar komēdiju, gangsterfilmu un mūziklu, līdz pat zinātniskās fantastikas un šausmu filmas žanram. Žanru tēma ir izvēlēta, jo tā dod iespēju ielūkoties kino vēstures dažādos attīstības posmos, izcelt dažādas filmu kopīgās un atšķirīgās pazīmes, pievērst uzmanību filmu stilam, to veidošanas paņēmieniem un, galu galā, likt padomāt, kas notiek ar žanriem un to robežām mūsdienu filmās.

Pasniedzēji

Mūsu pasniedzēji ir profesionāli kino praktiķi, pētnieki un lektori.

 • Daniela Zacmane alt=

  Daniela Zacmane

  Kino kritiķe un Antuāna Duanela kino skolas programmas vadītāja

 • Adriāna Roze alt=

  Adriāna Roze

  Kino režisore un publiciste

 • Dārta Ceriņa alt=

  Dārta Ceriņa

  Kino kritiķe, lektore un pētniece

 • Marta Elīna Martinsone alt=

  Marta Elīna Martinsone

  Kino un teātra režisore, scenāriste, publiciste

 • Žulijens Nuhums Kulibali alt=

  Žulijens Nuhums Kulibali

  Kino kurators un publicists

 • Ieva Augstkalna alt=

  Ieva Augstkalna

  Kino kritiķe

Nodarbību plāns jauniešiem

  25. janvāris 17:00

  Ieva Augstkalna. GANGSTERFILMA

  Gangsterfilmu žanra panākumu laiks ir 20.gs. 30. gadu sākums. Pasaulē briest un savas korekcijas ievieš ekonomiskā krīze, ASV tiek ieviests “sausais likums” un kā ielas, tā arī kinoekrānus appludina noziedzība. Šajā laika posmā tapušas hrestomātiskas gangsterfilmas, piemēram, “Mazais Cēzars” (1931), “Sabiedrības ienaidnieks” (1931), “Seja ar rētu” (1932), taču to panākumus centušies atdarināt arī vēlāk. Vairāk kā pēc 50 gadiem, 80. gadu sākumā, režisors Brians De Palma piedāvāja savu interpretāciju filmai “Seja ar rētu”, savukārt 21. gadsimtā gangsterfilmu žanrs kļuvis par ierastu repertuāru sastāvdaļu. Lai arī filmās vērojama radniecīgu elementu izspēle, laika gaitā žanrs piedzīvojis pārmaiņas, vienlaikus saglabājot ciešu saikni ar pagājušā gadsimta 30. gadu celmlaužiem.

  8. februāris 17:00

  Žulijens Nuhums Kulibali. PARODIJA

  Ja komēdija ir izslavēta kā, iespējams, sarežģītākais no kino žanriem, parodija varbūt ir konceptuāli daudzslāņainākais tās apakšžanrs – lai par kaut ko veiksmīgi pajokotu, no sākuma tas ir ļoti labi jāizprot. Lekcijas laikā aplūkosim satīras, parodijas, pašparodijas un pastiša jēdzienus, kā arī diskutēsim par to, kādēļ dažas komēdijas ir smieklīgas tikai gadu, kamēr citas – desmitgades. No 2000. gadu Holivudas parodiju bumam līdz žanra iezīmēm Stenlija Kubrika, Deivida Linča, Kventina Tarantino un citu ievērojamu režisoru daiļradēs – nodarbībā vērsīsim skatu uz parodiju gan kā komisku, gan intelektuālu instrumentu kino veidotāju arsenālā, runāsim par postmodernismu un parodijas žanra patreiz redzamāko arēnu – "viltus dokumentālajām filmām" jeb "mockumentary".

  22. februāris 17:00

  Adriāna Roze. ŠAUSMU FILMA

  Lekcijā stāstīs par šausmu kino žanra saistību ar gotisko tradīciju literatūrā, kas palīdz skaidri nošķirt šausmu kino kā tīru izklaidi bez mākslinieciskas vērtības. Arī par to, ar ko šis žanrs asociējas mūsdienās. Stāstījumu papildinās vēstures klasikas paraugi, kuros šausmu un baiļu konstruēšanas pamatā bija pārdomāta un filozofiska metode, kaut tehniskās iespējas toreiz, salīdzinot ar mūsdienām, bija niecīgas.

  7. marts 17:00

  Dārta Ceriņa. VĒSTURISKĀ FILMA

  Lekcijā tiks apskatīta “vēsturiskuma” attīstība kinomākslā, sākot ar kara, nāciju un piederību formējošām (nation-building) filmām, vēsturiskie epiem un beidzot ar laikmeta drāmām jeb kostīmdrāmām un dokudrāmām jeb tā saucamajām dokufikcijām. Tostarp tiks aplūkots, kas īsti uzskatāms par “vēsturiskumu” kino – cik filmai ir jābūt vēsturiski precīzai un vai kino maz drīkst falsificēt vēsturi? Un galu galā – kāda loma ir kino kā vēsturiskās atmiņas nesējam un kā mēs sevi atceramies caur kino?

  21. marts 17:00

  Adriāna Roze. ZINĀTNISKĀ FILMA

  Zinātniskās fantastikas kino žanrs ir viens no pazīstamākajiem un iedarbīgākajiem filmu žanriem, kas apvieno zinātnes fantastikas elementus ar kino mākslas spēku. Šajā žanrā galvenie tēli ir nākotnes tehnoloģijas, ārpuszemes dzīvības formas, kas cīnās ar zinātnes un tehnoloģijas izaicinājumiem. Labākās zinātniskās fantastikas filmas dod ieskatu citā realitātē, pasaulēs un neierobežotā fantāzijas lidojumā. Nākotnes tehnoloģijas, citplanētieši, roboti un ceļošana laikā ir tikai daļa no zinātniskās fantastikas žanra elementiem, kas tiks apskatīti lekcijas laikā, paralēli labākajām un pazīstamākajām šī žanra filmām.

  11. aprīlis 17:00

  Marta Elīna Martinsone. MŪZIKLS

  Mūzikls kā žanrs sevī apvieno labāko no teātra, mūzikas un kino – ne velti mūziklu aktierus dēvē par "trīskāršo draudu”, jo jāprot aktiermeistarība, dziedāšana un arī dejošana. Klasiskais kino mūzikls saistās ar Holivudu un tās "zelta laikmetu", tāpēc lektorija centrā būs tieši žanra attīstība Holivudā. Mūzikla vēsture sākot no 1927. gada un skaņas kino parādīšanās, žanra attīstība un tā apakšžanri. Ko nozīmē "mūzikas automāta mūzikls"; vai "aizkulišu mūzikls"; un kāds ir mūzikla ideālais mīlasstāsts? Mūzikla kā žanra noteikumi laika gaitā ir mainījušies, tāpēc fokusā būs arī mūzikla žanra renesanse 21. gadsimtā, aplūkojot to, ko nozīmē mūsdienīgs mūzikls.

  2. maijs 17:00

  Daniela Zacmane. COMING-OF-AGE JEB PIEAUGŠANAS FILMAS

  Pieaugšanas (angliski “coming-of-age”) filmas jeb stāsti par pāreju no bērnības uz pieauguša cilvēku vecumu ir bieži sastopama tēma kino. Šī naratīva saknes meklējamas literatūrā. Pieaugšanas filmu galvenais varonis ir jauns cilvēks, ar kuru notiek kāda nozīmīga pārvērtība. Pieaugšanai režisori pievērsušies gan senāk uzņemtās lentēs ("Nulles uzvedība", "400 sitieni"; u.c.), gan arī jaunās filmās ("Puikas gadi", "Mammu, es tevi mīlu", "Lady bird: Laiks lidot" u.c.), kā apliecinot, ka pieaugšanai piemīt gan savas grūtības, gan arī skaistums, kā dzīvē, tā uz ekrāna.

  16. maijs 17:00

  Daniela Zacmane. MELODRĀMA

  Melodrāmu parasti identificē ar stāstiem, kas pateicoties īpašai stāstījuma shēmai, izsauc skatītāja intensīvu emocionālo reakciju. Galvenais melodrāmai raksturīgais: jūtu sakāpinājums, aktīva darbība un fatālisms. Šis žanrs ir cietis no daudz stereotipiem un aizspriedumiem, piemēram, ka melodrāma ir mākslinieciski mazvērtīga uz sieviešu auditoriju orientēta “asaru izspiedējdrāma”. Laika gaitā skatījums uz melodrāmu ir mainījies, liekot saskatīt šajā žanrā spēju artikulēt svarīgu pieredzi. Melodrāma runā par to, par ko dzīvē reizēm klusē.

Abonementa cena uz visām nodarbībām jauniešiem ir 100,00 Eur

Aicinām pieteikties neatkarīgi no to priekšzināšanām.
Pieteikties kino skolai iespējams līdz 21. janvārim. Vietu skaits ierobežots.

Pieteikties

Repertuārs